Zerdeçalın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bir başka WordPress sitesi

Zerdeçalın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Zerdeçalın faydaları ve zararları nelerdir? Zerdeçal renk katması için yemeklerimizde kullandığımız baharatlarımızdan birisidir. Zerdeçalın diğer bir isminde Hint safranıdır. Zerdeçala verilen bu isim bu baharatın Hindistan ve Çin’de yetişmesinden dolayıdır. Pek çok dünya mutfağında baharat olarak tüketilen zerdeçal Asya’da tıbbi bitki olarak ilaç yapılıyor.

Zerdeçalın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Sizler için bu yazımızda zerdeçalın faydaları ve zararları nelerdir? Detaylı olarak inceleyeceğiz. Zerdeçal mutfaklarda öğütülerek toz halinde baharat olarak da taze olarak da kullanılıyor. Zerdeçal özellikle mercimek çorbalarına kullandığımızda çorbamıza hoş bir renk ve farklı bir aroma veriyor. Bazı kişiler zerdeçalı süte katarak içmeyi tercih ediyor.

Zerdeçalın tüketim yöntemlerinin arasında en çok sevileni ise zerdeçal çayıdır. Özellikle kış mevsiminde zerdeçal çayının sağlığımıza pek çok faydaları bulunuyor. Soğuk ayların getirdiği gribal hastalıklarda zerdeçal bal ile karıştırılarak yenildiğine bağışıklık sitemimizi güçlendirerek çok yararlı oluyor.

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçalın faydaları ve zararları yazımızda öncelikle faydalardan bahsetmek isteriz. Zerdeçalın ana maddesi kurkumindir. Zerdeçala sarı rengini veren kurkumin maddesi zerdeçalı şifa deposu haline dönüştürüyor. Zerdeçalın sağlığımız üzerindeki faydalarından bazıları şunlardır:

 • Zerdeçal doğal bir antioksidan olarak sağlığımıza çok faydalıdır.
 • Zerdeçal soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklara şifa olur.
 • Zerdeçal sindirim sistemimizi çalıştırmada büyük rol oynar.
 • Zerdeçal safra kesesi rahatsızlıklarında tedavi edici özelliğe sahiptir.
 • Zerdeçal alzheimer hastalığını önler.
 • Zerdeçal beyin damarlarını açarak beyin fonksiyonlarını düzenler.
 • Zerdeçalın içeriğinde %6.9 oranında sağlıklı yağ bulunur.
 • Zerdeçalın içerdiği kurkumin maddesi sayesinde vücut hücrelerinin yenilenmesinde yardımcı olur.
 • Zerdeçal kanser hastalarında yardımcı tedavi edicidir. Ayrıca kanser hastalığını da önler.
 • Zerdeçalın anti bakteriyel olma özelliğinden dolayı yaraları temizler ve iyileştirir.
 • Zerdeçal eklem arılarını giderir. Ve eklem iltihaplanmasını önler.
 • Zerdeçal kan sulandırıcı özelliğe sahiptir.

Zerdeçalın Zararları Nelerdir?

Bazı ülkelerde tıbbi bitki olarak ilaç yapımında kullanılan zerdeçal bizim mutfaklarımızda baharat olarak tüketiliyor. Birçok yemeğimizde kullandığımız zerdeçalın kış aylarında çay olarak demleyerek de tüketiyoruz. Sağlığımız için faydaları çok olan zerdeçal nadiren de olsa bazı kişilerde yan etki gösterebiliyor.

Kalp hastası olan kişiler kan sulandırıcı kullandıkları için zerdeçalı tüketmeleri sakıncalı olabilir. Ayriyeten bazı alerjik bünyeye sahip olan kişilerde de zerdeçal reaksiyon gösterebilir. Zerdeçalın olası bir yan etkisi ile karşılaşan kişilerin acilen bir hekime başvurmaları tavsiye ediliyor.

Zerdeçalın faydaları ve zararları nelerdir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin