Türk Kadınının Kariyer Hatası

0 2

Türk kadının kariyer hatası nedir? Kariyer fikirleri, bir insanı daha ileri noktaya taşıyabilir. Türk kadınının son 10 – 15 yılda hayallerini süsleyen kariyer planları arasında bir numaralı sırayı içim acıyarak söylüyorum ki kına alıyor. Evet maalesef kına bizim kızlarımızın en büyük hayali. Hani şu evlenmeden birkaç gün önce gelinin arkadaşlarının bir örnek giyinip , gelin kızımızı ortaya alıp hiç değişmeyen , klasik 3-5 şarkı eşliğinde oynattığı kınadan bahsediyorum.

Çalıştığım kurum olarak işe alım süreçlerinde üniversite mezunu arkadaşları tercih ediyoruz. ( kesinlikle lise mezunu arkadaşların işlerine daha sıkı sıkıya sarıldığı görüşüm saklı kalsın.) Burada ki ana sebebin adayın kariyer planının olması, gelecek bilinci ve beklentisi içerisinde olması ayrıca bunların da ötesinde belli bir kültür ve bilgi birikimi olmasını sayabiliriz. Lakin ne yazık ki son 15 yıl boyunca gözlemlerimiz beklentilerimizle çelişki içersinde. Neredeyse iş görüşmesine gelen arkadaşlarla yaptığımız mulakatta, kariyer hedefin nedir diye sorduğumuz zaman alacağımız cevap “KINA” olacak diye korkar hale geldim.

Ne yazık ki artık kızlarımızın hayalinde para kazanayım, kendime ve aileme güzel bir yarın oluşturayım, Güçlü birey olayım ki ezilmeyeyim yerine ; evlenene kadar evden rahat çıkayım , evlenmeden önce kazandığım para ile çeyizimi düzeyim ve kına gecemde daha tüylü ve gösterişli kıyafetler giyeyim var. Tabi bu şehirlere ve hatta semtlere göre değişlik gösterebilir. Benim bahsettiğim çoğunluk gelir seviyesi daha düşük, mahalle baskısının daha çok hissedildiği ve ne yazık ki İstanbul’un %60-70’lik kısmını oluşturan mahallelerde yaşayan kızlarımız. Hoş gelir seviyesi daha yüksek semtlerde de durum pek farklı değil, sadece oralarda kına için varoş mahalle sokak arası , bodrum kat düğün salonu yerine, daha lüks mekanlarda yapılan kınalar var.

Kadınlarımızın acınası hallere düşürüldüğü, dayak ve tehditle ehlileştirilmeye çalışıldığı, üçüncü sınıf canlı / insan muamelesi gördüğü canım ülkemde beklentimizin daha güçlü , daha başarılı kadınlarımız olmalıyken; maalesef bizim kızlarımızın tek kariyer hedefi kına yapayım, evlenip evimde kadın programı izleyip, akşam kocam işten geldiğinde terliklerini önüne koyayım . İleri kariyer planlarında da tahmin edeceğiniz üzere önce birinci sonra ikinci çocuğumu yapayım, yazın aldığım domatesi, ayşe kadını konserve yapayım ki kocamın tek maaşının üzerine daha da çok yük bindirmeyeyim var. Kendi bacağına sıkmak deyiminin fiziksel karşılığı bizim gençlerimiz oluyor.

Tabi ki ülkem kadının çoğunda işle ilgili kariyer planları olmadığı gibi; dünyayı gezeyim , sosyal bir yaşantım olsun , birçok hobi edineyim , kendimi eğiteyim düşüncesi bulunmamakta. Fakat siz 3-5 arkadaş ile toplanıp kim kimi aldatmış, kimin kocası kaç para kazanıyor gıybet toplantılarını sosyalleşmek ; bütün hafta evde kaldıktan sonra hafta sonu görümce, kayınço ziyareti yapmayı yada sahilde mangal yakıp dumanından zehirlenmeyi dünya gezmesi; evde dantel örmeyi, balkondaki çiçekleri sulamayı hobiden ; televizyon karşısına yayılıp survivor, master şef izleyip oradaki yarışmacıların gereksiz hayatlarını yine bir o kadar gereksiz olan magazin programlarından izleyip öğrenmelirini eğitim sayıyorsanız başka.

Ezcümle güzel ülkemin harika cefakar zeki ve savaşçı kadının geldiği / getirildiği noktada tek bir hedefi var o da KINA !

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.