Telefonun Çocuklar Üzerindeki Olumsuzlukları

0 38

Telefonun çocuklar üzerindeki olumsuzlukları nelerdir? Günümüzde teknolojinin yanında birçok avantajının yanında ciddi sorunları da beraberinde getirdiğini görmekteyiz. Teknolojik cihazlardan özellikle telefonların çocuklar üzerindeki etkileri daha gözle görülmektedir.  Ailelerin yaptığı yanlışlardan bir tanesi de, çocukları ile bire bir ilgilenmek yerine ellerine akıllı telefon, tablet vermektir. Aslında bu durum oldukça yanlıştır.

Telefonun Çocuklar Üzerindeki Olumsuzlukları

Uzmanlarımız her ne kadar da 12 yaşından küçük çocuklara telefon ve tablet verilmemelidir dese de günümüzde ebeveynlerimiz kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmektedir.

Öncelikle sorunlarımızı sağlık acısından ele alırsak yoğun telefon kullanımı başta omurga eğriliği olmak üzere iskelet sistemine zarar vermektedir. Özellikle gelişme çağındaki çocuklara daha dikkat edilmelidir. Göz bozukluğu ve kulak rahatsızlığına kadar birçok şikayete yol açmaktadır. Bu sorunlar yetmezmiş gibi bir de çocukları radyasyona maruz bırakmaktayız.

Telefonla geçirilen o vakitte hangi içeriklere bakıldığı da çok önemlidir. Çocuklar öğrenme, kopyalama, özenme eğilimlerindedirler. Ne yazık ki internet onlar için bir süzgeç sunmaz. Tüm kirliliğini beraberinde getirir ve daha o yaştaki bireylerin bilinçaltlarına habersizce kodlamalar yapar.

İlerde çocukların bilinçaltları kendilerini gösterebilir ve hasta ruhlar, şiddet yanlısı bireyler yetiştirebiliriz.

Çocuğun iç dünyasına gelecek olursak çok fazla telefonla oynayan çocukların hareketlerinde anormallikler ortaya çıkması gözlemlenebilir. Örneklendirirsek;

  • Dış dünyada kendine yer edinememe
  • İçe kapanık olma durumu
  • Kendini ifade edememe
  • Konuşma geriliği ve yetersizliği
  • Sanal alemle gerçek dünyayı kıyaslama.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen anneler çocuklarına yemek yedirebilmek için bile ellerine telefon verip onların uyuşukluk ve bağımlılık hallerinden yararlanmaya çalışmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.