Stresle Nasıl Başa Çıkılır?

0 39

Stresle nasıl başa çıkılır? Stresle başa çıkmak için neler yapılmalıdır? Bu sorulara cevap mı arıyorsunuz? İnsanlar stres altındayken genellikle bir çözüm üretmek yerine, içlerinde oldukları durum ve kargaşanın ne kadar çıkılmaz olduğunu, asla çözülemeyeceğini düşünerek olayları zihinlerinden birden fazla kez canlandırır ve umutsuzluğa kapılırlar. Bu da insanların kendilerini çaresiz hissetmelerine neden olur.

Geçimsizlik, işsizlik, aile içi nedenler, gelecek kaygısı gibi çok sayıda farklı etken günümüzde strese neden olabilmektedir. Stresin sürekliliği sağlığı olumsuz açıdan etkileyebilir. Peki, stresle nasıl baş edilir?

Stresle Nasıl Başa Çıkılır?

Stresle Nasıl Başa Çıkılır?

Duygularımız ve davranışlarımızı nasıl yorumladığımız düşüncelerimizin kontrolündedir. Ve genellikle çoğumuz düşünce hatalarını sıklıkla yaparız. Örneğin, karşımızdaki kişinin ne hissettiğini ve düşündüğünü bilmememize rağmen daha önceki tecrübelerimizden genellemeler yaparak kendimizi stres durumuna sokabiliriz. Mutluluğumuz başkalarının elindeymiş gibi davranırız. Ve o başka kişileri değiştirmeye çalışırız. Oysa başkaları yerine enerjimizi kendimizi değiştirmek için harcasak daha kısa zamanda stresle başa çıkıp, mutlu olabiliriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.