Stresle Nasıl Baş Edilir?

0 28

Stresle nasıl baş edilir? Stresle başa çıkmak için yapılması gerekenler neler? Stres, ister istemez çok sayıda kişinin hayatında içli dışlı olduğu bir konudur. Ekonomik nedenler, ailevi konular, sosyal çevre ve diğer etkenlerin tamamı stresi tetikleyebilir. Zengini, fakiri, kısacası insanların tamamı hayatının bir bölümünde stres ile baş başa kalmaktadır. Stresin sonuçları ise, kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Stresin sürekli olarak devam etmesi, farklı sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Stresle Nasıl Baş Edilir?

İnsanlar stres altındayken genellikle bir çözüm üretmek yerine, içlerinde oldukları durum ve kargaşanın ne kadar çıkılmaz olduğunu, asla çözülemeyeceğini düşünerek olayları zihinlerinden birden fazla kez canlandırır ve umutsuzluğa kapılırlar. Bu da insanların kendilerini çaresiz hissetmelerine neden olur. Peki, stresle nasıl baş edilir? Stresle başa çıkmak için yapılması gerekenler nelerdir?

Stresle Nasıl Baş Edilir?

Duygularımız ve davranışlarımızı nasıl yorumladığımız düşüncelerimizin kontrolündedir. Ve genellikle çoğumuz düşünce hatalarını sıklıkla yaparız. Örneğin, karşımızdaki kişinin ne hissettiğini ve düşündüğünü bilmememize rağmen daha önceki tecrübelerimizden genellemeler yaparak kendimizi stres durumuna sokabiliriz. Mutluluğumuz başkalarının elindeymiş gibi davranırız. Ve o başka kişileri değiştirmeye çalışırız. Oysa başkaları yerine enerjimizi kendimizi değiştirmek için harcasak daha kısa zamanda stresle başa çıkıp, mutlu olabiliriz.

Stresle başa çıkabilmek için, stresimizi unutturabilecek şeyler ile baş başa kalabiliriz. Örneğin film izlemek, ibadet etmek, kitap okumak, yürüyüşe çıkmak gibi… Bu gibi durumların tamamı algınızı farklı yöne çevirecektir. Stresiniz ile baş başa yaşamak yerine, stresiniz için bir çözüm üretmeye çalışmanız sizler için daha iyi olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.