Siber Güvenlik Nedir? Siber Güvenlik Yarışmaları Nelerdir?

0 10

Siber güvenlik nedir? Siber güvenlik yarışmaları nelerdir? Siber güvenlik bilgisayarları, mobil cihazları ve dahi aklınıza gelebilecek elektronik aygıtları virüslerden, sızmalardan ve bilgi çalma gibi zararlı durumlardan korumaktır. Özellikle son yıllarda yaygınlaşan internet trafiği bu alanda dikkat edilmesi gereken bir durum oluşturmaktadır.

Siber güvenlik ve etki alanı

İnternetin sadece bilgisayar ve telefonlar değil akıllı cihazlar olarak tanımladığımız yeni bir sürü teknoloji bağlanmaktadır. Nesnelerin interneti diye ifade ettiğimiz bu durum Siber Güvenlik açısından gittikçe artan bir tehlike arz etmektedir. 2-3 sene önce yapılan bir Siber saldırıda hatırlayacaksınız ki mutfak araç gereçleri hedef alınmış ve elektrik hattı başta olmak üzere tahmin edilemeyen hasarlara yol açmıştır. Günümüzde milyarlarca aygıtın internete bağlı olduğu düşünüldüğünde bu durumun önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Evinde interneti olan herkesin bir şekilde kendine de cihazlarını da garantiye alması gerekir.

Siber güvenlik yarışmaları

Siber Güvenlik olayın önemli olması nedeniyle genişlemesi amacıyla sürekli Siber güvenlik yarışmaları yapılmaktadır. Özellikle bayrak kapma yarışmaları kıyasıya mücadelelere sahne olmaktadır. Burada amaç öğlen soruları tarafların hızlı bir şekilde doğru cevap vermesi ve sonraki sorulara geçmesini kullanıcılara değişik bakış açıları kazandırmayı kendilerini test etmeyi amaçlar. Gerek literatürden sorular gerekse uygulama soruları ile olaylar ıslanır doğal olarak her yarışmada olduğu gibi yarışmalarına da ödül vardır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.