Psikosomatik Ağrı Nedir? Çeşitleri ve Nasıl Tedavi Edilir?

0 14

Psikomatik ağrı nedir? Psikomatik ağrı çeşitleri ve psikomatik ağrı nasıl tedavi edilir? Daha önce hiç yaşadığınız şiddetli bir ağrı nedeniyle doktora gittiğinizde doktorun size ‘vücudun gayet sağlıklı’ dediği oldu mu? Bazen yaşadığınız şiddetli ağrılar gündelik hayata yerine getirmeniz gerek sorumluluklarınızla ilgilenmenizi engeller fakat ortada tedavi edilecek fiziksel bir sorun yoktur. Peki bu şiddetli ağrıların sebebi ne? Patolojik ve patofizyolojik olarak açıklanamayan ve kendini tekrarlayan ağrılara psikosomatik ağrı denilmektedir. Terim zihinsel durumumuzu açıklamada kullanılan psike ve vücut anlamında kullanılan soma kelimelerinin birleşimi ile oluşmuştur.

Psikomatik Ağrı Nedir?

Peki psikomatik ağrı nedir? Kişinin yaşadığı olumlu ve olumsuz duygusal değişimlerin tamamı vücuda da yansımaktadır. Nasıl ki mutlu olduğumuz anlarda beynimiz serotonin ve dopamin gibi kimyasallar salgılıyorsa bu durumun tam tersi de gerçekleşmektedir. Negatif duygular sonucu salgılanan kimyasallar vücutta kortizol (stres hormonu) birikimine neden olur. Tüm bunlarla birlikte bütün duyguların kendine özgü frekansları olduğunu unutmamak gerekir. Bu frekanslar sinir hücrelerimize doğrudan etki eder. Vücutta biriken toksin maddeler ve duyguların kendine özgü frekanslarının etkileri kendini fiziksel ağrı olarak gösterir. Zihinde yaşanan değişimlerin fiziksel sağlığı bu şekilde etkilemesi sonucu psikosomatik ağrı dediğimiz ağrı tipi oluşur. Psikolojik sorunlar için Niğde psikolog ile iletişime geçilebilir.

Psikosomatik ağrıların çeşitli özellikleri vardır, bunlar:

  • Tıbbi literatür ile açıklanamaz.
  • Ağrıya eşlik eden mutsuzluk hali kişinin gündelik hayatının aksamasına neden olur.
  • Bilinçaltından gelen duygular tamamen fizyolojik olarak kendini gösterir.
  • Semptomların seyri psikolojik duruma göre şekillenir.

Psikosomatik Ağrı Çeşitleri Nelerdir?

Psikomatik ağrı çeşitleri şu şekildedir:

  1. Karın ağrısı: Aşırı üzüntü ya da aşırı stres gibi durumlarda vücutta yaşanan hormonel değişimler nedeniyle sindirim sistemi harekete geçer ve bu durum karın ağrısına neden olur. Karın ağrı en yaygın görülen psikosomatik ağrılardan biridir.
  2. Baş ağrısı: İş yerinde, okulda, aile içerisinde gerçekleşen olaylar sonucu yaşanan stres vücudumuzu doğrudan etkileyerek kaslarımızın gerilmesi neden olur. Bu durum kişiye baş ağrısı olarak yansır.
  3. Regl sancısı: Zaten çoğu kadında ağrılı geçen dönem kişinin yaşadığı negatif duygular sonucunda her zamankinden daha şiddetli bir regl sancısına neden olur.
  4. Boyun ve omuz ağrıları: Ani duygu değişimleri yaşamak vücutta bir travma etkisi yaratır. Bu durumdan ilk etkilenen bölgeler boyun ve omuzlardır.
  5. Kol ve bacak ağrıları: Kişiler bazen yaşadıkları istenmeyen duygu değişimleri sırasında farkında olarak ya da olmayarak kaslarını sıkarak sakinleşmeye çalışırlar. Bu durum sonrasında vücuda kol ve bacak ağrısı olarak yansır.

Psikosomatik Ağrılar Nasıl Tedavi Edilir?

Psikosomatik ağrı çeşitli tedavi yöntemleri olan bir rahatsızlıktır. Kişinin kendi kendine yaparak ağrılarını dindirebileceği yöntemler bulunmaktadır. Bunların başında kendini dinlemek ve duygularını doğru bir biçimde ifade etmek gelmektedir. Bazen kişi onu üzen arkadaşına ya da iş yerinde sorun çıkaran patronuna karşı kendiniz düzgün bir şekilde ifade edemez veya tepkisiz kalmayı tercih eder. Duyguları doğru bir şekilde ifade etmemek kişinin ruh halini doğrudan etkileyeceğinden ve sorunların çözülmesini engelleyeceğinden dolayı, psikosomatik ağrılara neden olabilir. Kendinizi ifade etmekte zorlanıyorsanız ve anlam veremediğiniz ağrılarınız varsa kendinizi doğru bir biçimde ifade etmek ağrılardan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Kişinin kendi kendine yapabileceği bir diğer şey ise yoga ve meditasyon yapmaktır. Meditasyon kişinin gündelik hayatın stresinden uzaklaşmasını kendini ve duygularını daha rahat kabul etmesini sağlarken, yoga kasların gevşemesinde etkilidir. Yorgun iş hayatından ve gündelik hayatın stresinden sıkıldıysanız her gün en azından 1 saat yapacağınız yoga ve meditasyon psikosomatik ağrı sorunundan kurtulmada etkili olabilir.

Kişinin kendi kendine yaptığı aktiviteler psikosomatik ağrıların geçmesinde etkili olmuyorsa artık bir uzmandan yardım almak gerekmektedir. Gidilen psikoterapistin size özel önereceği tedavi yöntemleri psikosomatik ağrı sorununun ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Psikomatik ağrı nedir? Çeşitleri nedir ve nasıl tedavi edilir? Sorusuna en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Niğde psikolog arıyorsanız ozgeharim.com ile iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.