Para Neden Biriktirilir?

0 17

Para neden biriktirilir? Yerleşik hayata geçişle birlikte insanlar hep aynı yerde yaşamayı seçtikten sonra eşyaları biriktirmeye başladılar. Bu yaşam tarzı yeni bir toplum ve ekonomi biçiminin de habercisiydi. Topluluklar giderek büyüdü. İtibarlı kişilerin statüsü, hoş giysiler ve mücevherler gibi prestijli eşyalarla daha da güçlenince hiyerarşiler gelişti.

Yerleşik yaşama geçiş, şu veya bu şekilde maddeciliği de şekillendirdi. İnsanlar bir yere yerleşince çevresel felaketlere daha duyarlı hale gelirler. Bu durum bir çeşit sigorta poliçesi işlevi görsün diye mal biriktirmeye eğilimi yaratmıştır. Bir başka sigorta poliçesi de çevredeki topluluklarla iyi ilişkiler geliştirmektir. Bu durumda gereksinim fazlası eşyaların değiş tokuşunu yaratmıştır.

Böylelikle zamanla topluluklar daha da büyüyüp karmaşıklaşmıştır. Bu karmaşıklıktan maddi şeylerin bir servet saklama aracına dönüşme düşüncesi çıkmıştır. Buradan hareketle de zamanla bu tür eşyaların ticareti artmıştır. Bunun sonucu olarak da para gelişmiştir.

Para Neden Biriktirilir?

Para kullanımı kişiden kişiye göre değişir. Bazıları, bugün kazandığı parayı aynı gün sonunda harcar. Bazıları ise gelecek planlaması yapar ve parasını daha iyi şekilde kullanır. Para biriktirmenin en önemli amaçlarından bir tanesi, istenilen hedeflere daha kolay bir şekilde ulaşabilmektir. Çünkü para sayesinde pek çok şey kolay bir şekilde alınabilir. Bazıları parayı direkt olarak değil de, yatırım yaparak biriktirir. Örneğin altın alır, farklı alanlara yatırım yapar. Günümüzde en çok para biriktirme nedenleri arasında ev alma, araba alma, iyi bir yuva kurma gibi sebepler yer alır.

Para neden biriktirilir? İnsanlar neden para biriktirir? Sorularına sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.