Müzik Notalarının Doğayla İlişkisi Nedir

Bir başka WordPress sitesi

Müzik Notalarının Doğayla İlişkisi Nedir

Müzik notalarının doğayla ilişkisi nedir? İnsanların çoğu müziğin önemli olduğunu bilir. Çünkü müzik bir iletişim aracıdır. Çeşitli duygulara ulaşmamızı ve bedenen dinlenmemizi sağlar. Ayrıca bunun tam tersi de geçerlidir. Müzik sayesinde çılgınlar gibi eğlenip günün sonunca yorulabilirsiniz. Bu yüzden müzik çok çeşitli ve çok yönlüdür. Bunlara ek olarak günümüz dünyasında birçok müzik türü bulunmaktadır.

İnsanların hemen hemen hepsi birbirinden farklı müzik türlerini sevmektedir. Ancak bu türler arasında popüler olanlar da bulunmaktadır. Peki bizim müzik dinlememize yardımcı olan şeyler nelerdir? Enstrümanlar ve notalar. Notalar, müziğin alfabesi olarak bilinir. Bunların çeşitli şekillerde bir araya gelmeleri, bizim müzik dediğimiz şeyi oluşturur.

Müzik Notalarının Doğayla İlişkisi Nedir?

Peki müzik notalarının doğayla ilişkisi nedir? Kongo Yağmur ormanlarının derinliklerinde, dünyanın en müziksever insanları yaşar.  Avcı toplayıcı bir topluluk olan Mbenzele’ler ormandan pek çıkmazlar. Bu topluluğun ve ne radyoları ne de televizyonları vardır. Yabancılarla da pek az iletişime geçerler. Ama insan sesi, el çırpma ve davul için besteledikleri müzikler mükemmel bir armoni oluşturur.

Mbenzele’ler müziğin insan doğasının bir parçası olduğunun en iyi kanıtıdır. dil ve din gibi müzik de bütün kültürlerde mevcuttur. Bizi insan yapan ama açıklanması da en zor şeylerden biridir. Charles Darwin inanın kökeni hakkında önemli şeyler söylediğinde müziği de önemli bulmuştur. Darwin’e göre müzik, en gizemli yeteneklerimizden biridir.

Ayrıca bütün bunlara en olarak müziğin bellek ve duygu gibi çeşitli zihinsel aktiviteleri de olabilir. Yapılan bilimsel çalışmalar çeşitli müzik türlerinin becerileri keskinleştiren bir tür beyin egzersizi olduğunu öne sürer.  Müzik, çeşitli kişilerce işitsel bir pasta olarak da tanımlanmıştır. Ancak ne yazık ki bu fikirleri destekleyecek pek az kanıt vardır.

https://muziknotalari.com/

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin