Kitap Okumanın Püf Noktaları

0 3

Kitap okumanın püf noktaları nelerdir? Bir kitabın okumaya değer bir şey olup olmadığını anlamak genellikle uzun sürmez. Yüksek kaliteli fikirler ile yeteneğin birleştiği kitaplar kendini hemen ortaya çıkarır.

Bazı durumlarda her kitabı sayfa sayfa okumanız gerekmez. İçindekiler, bölüm başlıkları ve alt başlıkları gözden geçirerek ilginizi çekenleri dahil ederek başlayın. Hoşunuza gidebilecek bölümleri incelemeye başlayın. On dakika içinde, ne kadar iyi olduğuna dair bir fikriniz kesinlikle olacaktır.

Kitap Okumanın Püf Noktaları

Bu yazımızda kitap okumanın püf noktalarına değineceğiz. İhtiyacınız Olduğunda Başvurabileceğiniz Kitapları Seçin

Okuduğunuzu anlamayabilme yeteneğinizi daha hızlı geliştirmek istiyorsanız uygulayamaya geçebileceğiniz kitapları seçmek doğru olacaktır. Okuduğunuz şeyleri eyleme dökmek, aklınızda tutmanın en güzel yöntemlerinden biridir. Uygulama en iyi öğrenme yöntemlerinden biridir.
Örneğin, girişimci olacaksınız diyelim, okuduğunuz girişimcilik kitabından alabileceğiniz her şeyi almak için sıradan okuyucudan daha fazla motivesinizdir.

Her kitap hemen başvurabileceğiniz bir nasıl yapılır sözlüğü olmadığını düşünebilirsiniz. Bilgeliği, farkındalığı ve çeşitli felsefi fikirleri birçok farklı kitapta bulabilirsiniz. Ancak günlük hayat ile ilgili kitapları hatırlama olasılığınız daha yüksektir.

Bilgiler Kolayca Ulaşılabilir Olmalı

Ne okuduğunuza dair notlar tutun. Sadece önemli yerleri vurgulamak için bir şeyler yapmanız bile yeterlidir.

Örneğin E-kitap okurken pasajları vurgulayın.
Sesli kitapları dinlerken ilginç alıntıları yazarak bir yazı arşivi oluşturabilirsiniz.

İşte sihirli anahtar: Notlarınızı aratarak bulabileceğiniz bir biçimde kaydedin.

Okuduğunu anlama görevini sadece hafızanıza bırakmayarak kendinizi garantiye almış olursunuz. Bunu yapmak için not tutma uygulamaları işe yarayacaktır.

Notlarınızın aranabilir olması için dijital olmasına da gerek yoktur. ileride başvurmak üzere belirli sayfaları etiketlemek de yapılabilecek güzel bir harekettir.

Altın fikir nettir. Ulaşılabilir şekilde notlar tutmak, fikirlere kolayca geri dönmek için yapabileceğiniz önemli bir adımdır. Bir fikir, ihtiyaç duyduğunuzda ulaşabilirseniz gerçekten değerlidir.

Bir Özet Yazın

Bir kitap bittikten sonra, tüm metni birkaç cümleyle özetleyin. Bunu yapmak sizi kitapta gerçekten neyin önemli olduğunu düşünmeye zorlayacaktır.

Bir kitabı özetlerken ne gibi sorular sorarsınız?

Kitabın ana fikirleri nelerdir?

Şu anda bu kitaptan bir düşünceyi bir öngörüyü hayata geçirecek olsaydım, bu hangisi olurdu?

Kitabı birine nasıl anlatırım?

Bunu yaptığınız çoğu seferde, tek paragraflık özetinizi okuduğunuzda ve notlarınızı gözden geçirdiğinizde, kitabın tamamını tekrar okumak kadar yararlı bilgi edindiğinizi fark edeceksiniz.

Eğer okuduğunuz kitap için birkaç cümlenin yetmeyeceğini düşünüyorsanız, Feynman Tekniğini kullanmayı düşünebilirsiniz.

İki Kez Okuyun
Bu yazının ilk başındaki giriş fikri olan çok fazla kitap okumanız gerekmez fikrine farklı bir açıdan değinebiliriz. Çok fazla kitap okumak yerine kıymetli bulduğunuz kitapları iki kez okuyun. Okumaya değer herhangi bir şey yalnızca iki kez okumaya değil, aynı zamanda tekrar tekrar okumaya değerdir. Bir kitap değerliyse, her tekrar okuyuşunuzda yeni keşifler yapabilir ve içinde birçok kez okumuş olsanız bile daha önce fark etmediğiniz şeyler bulabilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak, harika kitapları tekrar etmek faydalı olacaktır çünkü uğraştığınız sorunlar zamanla değişime uğrar. Bir kitabı tekrar okuduğunda ilk okuduğunuzda odağınızdan kaçan bazı şeyleri yakalamanız daha mümkündür. Hayatta bulunduğunuz noktaya bağlı olarak farklı cümlelerin sana ulaşması kadar doğal bir şey yoktur.

! Aynı kitabı okursunuz ama asla aynı şekilde okumazsınız. Kitap okumanın püf noktaları nelerdir? SOrusuna detaylı bir şekilde ceap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.