Isıya Ne Sebep Olur? Kelvin Nedir?

0 36

Isıya ne sebep olur? Kelvin nedir? Bir aile üyesine mutfakta yardım ettiniz mi? Birlikte yemek yapmak çok eğlenceli olabilir! Aynı zamanda harika bir öğrenim deneyimi. İster bir yemeği kaynatın, ister pişirin veya kavurun. Bunları yaparken ısının yiyecekleri nasıl etkilediği hakkında çok şey öğrenebilirsiniz.

Isıya Ne Sebep Olur?

Isıya neyin sebep olduğunu hiç merak ettiniz mi? Tabii ki, yiyecekleri ısıtmak için ocak, fırın veya mikrodalga kullanılır. Peki ya ısının özelliği nedir? Bir nesneye diğerinden daha fazla ısı veren şey nedir?

Isıyı anlamak için moleküler seviyeye inmeliyiz. Isı, enerjidir. Atomların hareketinden kaynaklanıyor. Bir nesnenin atomları ne kadar hızlı hareket ederse, o kadar sıcaktır. Yaşadığınız yere bağlı olarak, ısıyı Fahrenheit veya Santigrat derece cinsinden ölçebilirsiniz.

Isıya Ne Sebep Olur? Kelvin Nedir?

Kelvin Nedir?

Ancak, bilmediğiniz başka bir ısı ölçümü daha var: Kelvin. Kelvin ölçeği, Lord Kelvin olarak da bilinen bilim adamı William Thomson’ın adını almıştır. Kelvin’i, Fahrenheit ve Celsius’tan farklı kılan nedir? Birincisi, derece olarak ölçülmez. Bunun yerine, bu ölçekte bir birime sadece Kelvin denir. Büyük “K” ile de kısaltılmıştır.

Kelvin ölçeğinde negatif sayılar kullanılmaz. Bunun nedeni, mutlak sıfırdan başlamasıdır. Bu sıcaklıkta atomlar hareket etmeyi bırakır. Mutlak sıfıra veya 0 K’ye ulaşmak aslında mümkün değildir. Bunun nedeni, evrendeki her şeyin bir miktar ısıya sahip olmasıdır. Bununla birlikte, bilim insanlarına sıcaklığı ölçmek için bir başlangıç ​​noktası sağlar.

Kelvin, santigrat dereceye eşit midir?

Farklılıklara rağmen bir kelvin bir santigrat dereceye eşittir. Mutlak sıfırda sıcaklık -273 ° C olacaktır. Bu, Santigrat cinsinden bir sıcaklığı Kelvin’e dönüştürmek için 273 ekleyebileceğiniz anlamına gelir. Fahrenheit daha zordur. Çoğu insan dereceleri Santigrat cinsinden hesaplayarak başlar. Bunu yapmak için Fahrenheit cinsinde sıcaklıktan 32 çıkarın ve 0,55 ile çarpın. Ardından, değeri Kelvin cinsinden bulmak için 273 ekleyebilirsiniz.

Hiç Kelvin cinsinden fırın sıcaklıklarını listeleyen bir tarif kullanarak yemek yaptınız mı? Bu ölçeği kullanan bir hava durumu raporu gördünüz mü? Hayır, Kelvin ölçeğini birçok günlük yerde görmeyeceksiniz. Ancak birçok bilim adamı bunu kullanıyor. Bunun nedeni, çok hassas bir ölçüm olmasıdır. Negatif sayıların olmaması, sıcaklıklar arasındaki farkları bulmayı da kolaylaştırır.

Kelvin’e hangi sıcaklıkları dönüştürebilirsiniz? Kelvin ölçeğinde vücut ısınız ne olur? Suyun kaynama veya donma noktalarına ne dersiniz? Bilimde bu kadar çok matematik olabileceğini biliyor muydunuz? Bugün yeni bilgilerinizi uygulamaya biraz zaman ayırabileceğinizi umuyoruz!

Isıya ne sebep olur? Kelvin nedir? Sorularına sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.