Hayvanlar Eşya Sahibi Olabilir Mi?

0 19

Hayvanlar eşya sahibi olabilir mi? Filozof Adam Smith 1776’da hayvanlarla ilgili ilginç bir gerçeğe dikkat çeker. Hayvanlar herhangi bir şeyi sahipleniyor gibi görünmemektedirler. Bir köpeğin, başka bir köpekle bilinçli olarak adil bir kemik değiş tokuşu yaptığını kimse görmemiştir. Smith, birçok yönden haklıdır. Yalnızca insanlar karmaşık bir mülkiyet sistemine sahiptir.

Hayvanlar Eşya Sahibi Olabilir Mi?

Yine de bazı hayvanları sahip oldukları şeyler olduğu söylenebilir. Kuşların yuvaları, kunduzların barajları vardır. Sincaplar ve Çalı kargaları yiyecek saklar. Çardak kuşları dişilerini etkilemek için parlak ve renkli cisimler toplar. Dolayısıyla eşyaların hayvanlar içinde önemli olduğu söylenebilir.  Ayrıca birçok hayvan bölgesini savunur. Ancak bu davranışların hiçbiri insandaki karmaşık mülkiyet sistemine benzemez.

Bunun da çok basit bir nedeni var. Dil! sözcükler olmadan üzerinde anlaşılan kurallar ve bunları uygulayan kurumlar var olamaz. Hukukun onda dokuzu mülkiyettir ve hukuk da sözcüklerden oluşur. Bu yüzden görüldüğü gibi hiçbir canlıda insandaki gibi bir mülkiyet kavramı yoktur. Dolayısıyla hiçbir canlı eşyaların değerini bizim gibi nitelendiremez.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.