Eşyalar Gösteriş için Midir?

0 22

Eşyalar gösteriş için midir? Zamanla bir aşama daha kaydedildi. Nesneler yıllarca işe yaradıkları için değil sahiplerinin becerilerini veya sosyal konumlarını da yansıttıkları için değer kazandılar.  Sonunda bazı nesneler, örneğin mücevherler gibi yalnızca bu nedenle değerli oldular. İsrail ve Cezayir’de bulunan az sayıdaki deniz kabuğundan yapılmış 100 bin yıllık boncuklar bunun ilk kanıtıdır.

İnsanlarla nesneler arasındaki bağın binlerce yıl önce yararlılık ve hayatta kalma ilişkisinin ötesine geçtiği açıktır. Fakat insanların biriktirebilecekleri eşya miktarı göçebe yaşam tarzları ile sınırlıydı. Dolayısıyla bu eşyaları yanlarında taşımaları için çantalar ihtiyaçları vardı. Bu durumda bizi, eşyaların hareket ettiğini görmek konusunda getirmektedir.

Bilindiği gibi çantalar, insanların ellerinde taşıyabilecekleri şeylerden daha fazlasını taşımak için kullanılır. Buradan hareketler çanta, insanların ihtiyaç duydukları şeyleri yanlarında taşımalarını sağlar. Ancak ilk yapılan çantalar bitki liflerinden oldukları için örnekleri günümüze kadar gelmemiştir. Elimizdeki en eski çanta örneği 40 bin öncesine aittir. Ancak bu durum yerleşik hayata geçişle değişecekti.

Eşyalar Gösteriş için Midir?

Bazı insanlar eşyalarını gösteriş için kullanmaktadır. Kendi hayatları, yaşantıları halbu ki o kadar gösterişli değildir! Bir kişi, akıllı telefonunu cebinde taşımak yerine markasını göstermek için bir ortamda masaya koyabilir. Arabasının anahtarını masaya koyabilir. Gerçekten bir şeyleri göstermeye çalışabilir. Eğer bu bilerek yapılıyorsa tabi ki gösteriştir. Fakat bir ev içerisinde ana kullanım malzemeleri, mobilyalar, perdeler, mutfak ürünleri gerçekten ihtiyaç karşılamak için alındıysa, yine de güzel görünüyorsa bunun tam anlamıyla gösteriş olduğunu söyleyemeyiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.