Çekiç Parmak Hastalığı Başparmak Kemik Çıkıntısı Operasyonu

0 34

Çekiç parmak hastalığı başparmak kemik çıkıntısı operasyonu konusunda arayış içerisindeyseniz hoş geldiniz. Genellikle ikinci ayak parmağında görülen bir şekil bozukluğudur. Bu bozukluk genelde kadınlarda görülür ki; bunun da sebebi sivri uçlu yüksek topuklu ayakkabılar dır. Hastalığın belirtileri; yara ve nasır oluşumu ile, ikinci parmağın kıvrılıp bükülmeye başlaması ile, eklemlerde sertlik oluşması hali ve iltihaplanma ile belirti gösterir.

Çekiç Parmak Nasıl Oluşur

Doğuştan olan şekil bozuklukları sonrasında özellikle dar ayakkabı kullanmalarla birlikte hastalığın nedeni haline gelmektedir. Parmak zamanla bükülmeye başlar, sonra içe kıvrılır. Bu kıvrılma çekice benzer hal olduğu için hastalık çekiç parmak hastalığı olarak bilinmektedir. İkinci parmakta yaşanan  bu sorun eklemlerin sertleşmesi ile birlikte artık görünür hale gelir. Tedavi edilmemesi halinde durum çok daha ilerler, ağrılar şiddetlenmeye başlar. Çekiç parmak hastalığı bazen de parmak ucuna alınan ciddi darbeler sonucu oluşabilmektedir.

Çekiç parmak hastalığı küçük bir parmak yaralanması hastalığı değildir, ileri safhalarında yürümeyi bile zorlaştırır. Yürüme zorluğuna yaşanan ağrı da eklenince yaşam kalitesi ciddi oranda düşer. Tedavisinde yaralanmanın  durumuna göre yöntem uygulanır. Hafif durumlarda bandajlama yöntemi tercih edilirken ciddi durumlarda cerrahi tedavi uygulanır. Tedavi edilmezse ya da aksatılırsa parmağın uç kısmı bükülü kalarak kıvrılır ve bu dayanılmaz ağrılara dönüşür.

Çekiç Parmak Egzersizleri

Çekiç parmak egzersizleri; hastalığın tedavisi aşamasında doktorun verdiği egzersizlerin bütünüdür. İlaç kullanımı yanı sıra bu egzersizler büyük fayda sağlar. Çekiç parmak egzersizlerinde yere eğilme esnasında parmak uçlarında eğilmek en çok yapılması istenen egzersizdir.

Çekiç parmağı yaralanmaları mutlaka tedavi edilmelidir. Aksi takdirde ağrı ile başlayan durum zaman içerisinde hareket kaybına kadar devam eder. Başlangıç aşamasında iken splint ile tedavi tercih edilir ancak durum ciddi ise cerrahi operasyon kararı alınır. Zira bu hastalık bazen nörolojik hastalıklar kapsamında doğuştan mevcut olabildiği gibi bazen de deforme ile söz konusu olabilmektedir. Tedavi aşaması ayrıntılı röntgen grafilerini kapsar. Erken durumda yapılan her tedavi olumlu bir geri dönüşüm sağlayacaktır.

Çekiç Parmak Hastalığı Başparmak Kemik Çıkıntısı Operasyonu

Çekiç parmak ve ayrıca ayak estetiği için gokcemik.com ‘da detaylara ulaşabilirsiniz. Kendileri başparmak kemik çıkıntısı konusunda da tedavi uygulayabilmektedir. Çok sayıda ortopedik tedavi ile ilgili detaylar bir tık uzağınızda, gokcemik.com adresinde sizleri bekliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.